Novinky ze světa 2020

01/05/2020 - 14:00

V časopise Medical Hypotheses byla publikována velmi zajímavá studie poukazující na možnou novou metodu včasné diagnózy ALS pomocí krevních biomarkerů

Vzhledem k tomu, že příznaky ALS se překrývají s příznaky mnoha jiných neurologických poruch, pacienti s onemocněním často potřebují více kol testování před obdržením definitivní diagnózy ALS, která může být zpožděna o více než rok.

Vědci však přišli na to, že metabolické změny u pacientů s ALS jsou nastartovány daleko dříve, než dojde k prvním motorickým příznakům.

Existují biomarkery, které vždy odráží specifické změny, vyskytující se u pacientů s ALS, jako je svalová slabost (kreatinin), zvýšený zánět (albumin), stejně jako zvýšená oxidace mastných kyselin a snížené ukládání tuků (cholesterol). Změny těchto markerů byly pozorovány nejméně deset let před diagnózou ALS.

Vědci navrhují, že tyto biomarkery mohou být použity pro diagnostiku ALS "i v pre-klinických stádiích onemocnění," což může zlepšit diagnózu pacientů ', prognózu i lepších účinků terapie '. Ještě je však potřeba dlouhého výzkumu, aby se vědci ujistili, že takové testy mohou být skutečně použity pro diagnostiku ALS. I přesto by to mohlo znamenat velký krok v před.

ALS HELP LINE

Telefonní linka pro pacienty s ALS

  • potřebujete poradit?
  • konzultovat terapii a pomůcky?
  • potřebujete nasměrovat?
Volejte každé úterý a pátek mezi 8 a 11hod.

tel.: +420 730 875 973

 

Jak pomoci?

Pošli DMS na tel. 87 777 ve tvaru:

DMS TRV ALS 30

DMS TRV ALS 60

DMS TRV ALS 90

Platbou na účet 5001495992/0300

BIC: CEKOCZPP 
IBAN: CZ67 0300 0000 0002 6411 9697 
 

Nakupuj na našem eshopu

OSOBNOSTI