PŘÍBĚH VLADIMÍRA A DENISY

Text: Mirek Čepický

Text je z Pravého domácího časopisu - https://www.facebook.com/pravydomaci/

Foto: Archiv Denisy a Vladimíra

 

Vladimír a Denisa Mikulášovi

Jejich teprve sedmiletá láska je na první pohled trochu jako z pohádky. Vyučený pekař Vladimír Mikuláš si vzal krásnou a hodnou princeznu Denisu, absolventku tří vysokých škol a brzy se jim narodila dvojčata. Krátce nato ale Vladimír zjistil, že má nevyléčitelnou nemoc ALS (amyotrofickou laterální sklerózu), která mu postupně ochromuje svaly. Ze sportovce a jogína, který žil na plný plyn, se přesunul do kategorie „vyndalidi“, jak říká jeho syn. Stal se z něj člověk, kterého z auta musejí vyndávat, sedí na vozíku, a Denisa se o něj každý den od rána do večera láskyplně stará.

ALS se u všech pacientů jen zhoršuje, většinou děsivě rychle. Vladimír přesto věří, že se uzdraví. Jak rád říká, nemoc mu do života dala spoustu hezkého. Denisa souhlasí. Přesto, že má práce až nad hlavu, je vždy usměvavá a milá, působí klidně a nestěžuje si. Navzdory nelehké situaci se prostě zdá, že rodina je spokojený sehraný tým. 

Většina lidí s tak závažnou diagnózou se raději uzavře do soukromí a nechce veřejně mluvit. Vladimír dělá úplný opak a díky tomu přispívá i k většímu povědomí o ALS. Když ho například lidé z ALSy – spolku, který hodně pomáhá lidem s ALS a jejich blízkým – pozvou na nějakou akci, bez váhání jde. Zpravidla tam pak vystřihne proslov před stovkami lidí, které u toho ještě několikrát rozesměje. Každé slovo je pro něj přitom náročné vyslovit. Posluchači se musejí dobře soustředit, aby mu rozuměli. Projevy dává bez přípravy, vtipy vymýšlí na místě. Mysl má totiž úplně svěží. Nadále filozofuje, čte knížky, jezdí na přednášky. Vždy s Denisou jako klidnou oporou v pozadí. Ona je, myslím, hlavní důvod a zdroj jeho neustálého optimismu a vřelého úsměvu. Jsem moc rád, že byla součástí i tohoto rozhovoru, u kterého jsme se sešli v jejich pražském bytě. 

 

Dole u zvonku máte napsáno, že nabízíte jógové terapie. Je to stále aktuální?

Vladimír: Teď už jen přednáším, říkám lidem své zkušenosti. Například každý rok jezdím na akci Den s Jógou, kterou organizuje kamarádka Irena Kubicová. Často mám povídání o józe, ale ono to vždycky sklouzne do povídání o životě. Celý život dělám, co mě baví. Měl jsem nadání pro sport, tak jsem se stal profesionálním fotbalistou. Pak jsem si zranil koleno a byl jsem masérem. Od dvanácti let jsem dělal karate. Potom přišla jóga a po nějaké době mě oslovil Vašek Krejčík, jestli bych vedl lekce.

Nechybí vám teď práce?

Vladimír: Nechybí, protože teď pracuju na sobě jiným způsobem. Dřív jsem pracoval fyzicky moc, ale nevěnoval jsem se sám sobě tolik, jak by si zasloužila moje duše. Teď jsem k tomu určitým způsobem donucen. Je to samozřejmě za cenu, že nedokážu ovládat tělo a musí o mě být pečováno. To jsem dřív také neuměl – přijmout pomoc ostatních. 

Často říkáte, že jste si tuto nemoc způsobil sám, proč si to myslíte?

Vladimír: Myslím, že jsem přestal mít chuť žít a byl jsem sám se sebou nespokojený. I přesto, že to bylo v nejšťastnějším období mého života. Narodili se nám kluci a k tomu jsem získal vysněnou práci u fotbalové reprezentace. Kdybych byl dostatečně vědomý, nemusím být nemocný. Potřeboval jsem v životě udělat změnu a kdyby nepřišla ta nemoc, tak bych ji neudělal. 

Denisa: Stejně jako fotbalista potřeboval udělat změnu a udělal ji, až když se zranil s kolenem.   Už před Vláďovou nemocí jsme si chtěli zřídit jógové studio, ale člověk má málokdy sílu udělat změnu, dokud něco nepřijde.

 

Díváte se na to pozitivně, ale žít s ALS je přece hodně těžké.

Denisa: Je, ale snažíme se žít z těch pozitivních aspektů, i když jich je možná méně. Kdybychom seděli ztrápení a litovali se, neměli bychom z čeho čerpat sílu. Některé dny jsou hodně náročné, ale vím, že když se jeden den nevyspím, druhý budu spát o to líp. Kdyby nebyly pády na dno a my byli pořád nahoře, tak bychom nevěděli, kdy je líp. Nechceme, aby nás lidi litovali. To je nepříjemné, protože pak bychom si uvědomili, že jsme na tom špatně. Řada lidí je na tom hůř. Ale je to relativní. Jak říká Vládík, pro někoho je neřešitelná situace, když se mu vybije mobil a pro někoho, že nemůže chodit. Snažíme se navzájem podporovat a když nemůže jeden, tak se snaží fungovat ten druhý. 

Vladimír: Principem, že navenek působíme dobře, je, že jsme tým. Vychází to z nás dvou, ale i z širší rodiny. Kdyby tenhle velký tým nebyl, už jsem mrtvý. Je otázka rozhodnutí, jak na nás životní události emočně zapůsobí. I z mnoha těžkých událostí si můžeme vzít to kladné. Stačí vidět třeba část skvělého sportovního utkání, kde mi přijde spousta dobrých situací a zákroků, a pak o tom samém čtu úplně negativní komentář. Zobrazuje to zkrátka pohled toho, kdo to napsal. 

Co vám tedy nemoc ALS dala dobrého?

Vladimír: Pomáhá mi měnit stav vědomí a sama sebe v pohledu na život a k lidem. To je nenahraditelná věc. Učí mě více odpočívat a neřešit věci hrubou silou. Jak se píše v Bibli Zachariáš 4:6 Ne silou ani mocí, ale Duchem mým. 

Denisa: Protože byl fyzicky zdatný, využíval tělo a jeho dokonalost. Nám, kteří nejsme fyzicky tak silní, zbylo studovat, protože jsme neměli nic moc jiného. Vláďa se tolik nevěnoval čtení a studiu. Už od pěti let dělal fotbal, tomu obětoval všechno. Původně se vyučil pekařem, a i tam ho nejvíc bavilo lámat rekordy, například v pletení vánoček. A taky to, že to šlo kombinovat s fotbalovými tréninky. Celý život jel všechno na výkon. ALS nám dala i pokoru a nadhled. Sblížila nás. Víc si pomáháme. 

 

Přijde mi až neuvěřitelné, jak pozitivně o nemoci mluvíte. Bylo to tak od začátku?

Denisa: Lidé Vláďu znají jako veselého člověka z hodin jógy a karate. To, že byl vnitřně smutný, nevnímali, nebo to nechtěli vidět. 

Vladimír: Když jsem onemocněl, neměl jsem chuť žít. Byl jsem smutný, že nejsem sám sebe schopen změnit, neměl jsem chuť na nic. To trvalo dlouho, poslední rok mám pocit, že to otáčím. Je důležité si i špatné pocity umět přiznat. Když někomu řeknu, že jsem neměl chuť žít, tak mi odpoví, že to není možné. Já šel na jógu a mně se tam tak nechtělo, ale nakonec jsem si to užil, hlavně společnost lidí. Jenže po lekci jsem se ponořil zase do smutku. To bylo ještě před nemocí. Mám pocit, že přesně vím moment, kdy jsem si tu nemoc pustil do těla. Bylo to u Brumlovky na přechodu, byl jsem ze sebe už hodně frustrovaný. Tam došlo k procesu změny. Uvědomil jsem si to až s odstupem. Každá nemoc je řešení problému. Je to pomocník změny. Veverka běží v kole a má možnost vyskočit, ale říká si: ještě chvilku poběžím a pak vyskočím. A pořád je v tom kole. Přenesou ji někam jinam, kde je krásně. Ona běží a říká si: Za chvilku vyskočím a budu žít, ale zatím ještě poběžím. Když to neudělá teď, neudělá to nikdy. Člověk by se neměl bát změn a měl by umět vyskočit. Ale je důležité neodkládat to. Když neuděláte změnu sám, přijde nemoc. Nelituji toho, že se to stalo. Já bych změny nebyl velmi pravděpodobně schopen jinak. Je to správně, jak to je. 

Vždyť jste dělal, co vás bavilo, měl rodinu, ženu. Z čeho jste byl frustrovaný? 

Vladimír: Měl jsem práci nastavenou tak, že mě sice bavila, ale nevydělala dost peněz pro fungování celé rodiny. Byl jsem morálně i intelektuálně frustrovaný. To se projevovalo nespokojeností s okolím. Hodně jsem pracoval, až mě to přestalo bavit. Makal jsem v práci a pak se doma naplno věnoval rodině. Učil jsem se být rodič. Snažil jsem se všechno zvládnout a neměl odpočinek. Pracoval jsem moc, ale už mi to nedávalo smysl. Potřeboval jsem začít dělat něco jiného. Když se v životě mají stát velké věci, tak nejsou nikdy lehké. Než se stala Štěpánka Hilgertová, naše kamarádka, dvojnásobnou olympijskou vítězkou, její trénink a to, co museli udělat všichni kolem ní, nebylo vůbec lehké. To samé Lukáš Krpálek a řada dalších olympijských vítězů. 

Oni měli cíl vyhrát olympijskou medaili. Co je cílem vaší náročné změny, kterou začala nemoc? 

Vladimír: Ani Štěpánka ani Lukáš, podle toho, co od nich vím, nešli jen za medailí. To je jen určitá třešnička, která ve finále není tak důležitá. Oni se tím ani moc nepyšní. Je to jen milník a jejich cesta se neustále vyvíjí. Tak to cítím i já - nemám cíl, mám směr. Tím je zvyšování stavu vědomí. Jak do šíře, to znamená bavit se s lidmi, obohacovat se navzájem zkušenostmi a pohledem na život. Tak do detailu. Kdybych to přirovnal k astrofyzice, je to současně poznávání nekonečného vesmíru do šíře a zároveň podrobné poznávání planety země, rostlin, buněk. Je to nekonečný proces. Čím víc poznávám, kdo jsem, tím je mě méně. Smyslem je sám poznávat a šířit to, aby byli více vědomí také ostatní lidé. 

 

Co lidem chcete předat?

Vladimír: Mohu jim popsat jen svůj nynější stav vědomí. Tím, že procházíme těžkou zkouškou, mohu předat svou zkušenost. Když jsou lidé v podobné situaci, jako jsem byl já, tak mají možnost to sami změnit. A když už někdy přijde nemoc, tak se z ní poučit. Každý děláme chyby a dělat je budeme. Ale když je děláme opakovaně a nepoučíme se, tak je to špatně. 

Denisa: ALS na Vládíka přesně sedí. Jako sportovci mu ochrnuje a slábne tělo. Kdyby měl v části těla třeba rakovinu, tak by si nechal vyoperovat nádor a dělal by dál to, co dřív. Takhle ho to nutí tělo používat méně a rozvíjet víc svůj duševní potenciál.

Jak jste se spolu vlastně seznámili?

Denisa: V čajovně a šlo to rychle. Seznámili jsme se v létě roku 2013, od podzimu jsme spolu začali žít a v dubnu 2014 jsem už byla těhotná. Dnes máme pětiletá dvojčata. 

Vladimír: Bylo to pod Nuselskými schody, kam jsem chodil po tréninku s karatisty. Najednou do dveří přišla krásná bytost v červených šatech. Šel jsem k partě ke stolu, kde seděla a prohodil s nimi pár slov. Pak jsem řekl číšníkovi, že zaplatím, co tam Deniska měla na účtu, a nechal jsem tam vizitku, kdyby se chtěla ozvat. 

Jste spolu, takže to zafungovalo.

Vladimír: Ale trvalo to dlouho. Na ten okamžik si pamatuju. Byl jsem u ségry Štěpánky a najednou mi přišel mail, že mi Deniska děkuje za pozvání a ať od toho nic neočekávám. 

Jak se to zvrtlo?

Vladimír: Přišla na mou lekci jógy, což bylo nerozvážné, protože v té době jsem to měl hodně fyzicky náročné. 

Denisa: Kamarádky odpadly hned na první hodině. Já tam chodila pravidelně. Občas jsem přinesla něco, co jsem upekla. Pak jsme spolu začali chodit. Najednou jsme zjistili, že spolu bydlíme. Pak jsem otěhotněla, rychle jsme ještě rekonstruovali byt. Kluci se narodili o měsíc a půl předem. Bylo to náročné. Tak jsme odložili svatbu a brali jsme se, když jim byly asi 2,5 roku, tedy asi před třemi roky. 

 

Vláďa se vyučil pekařem, co jste, Deniso, studovala vy?

Denisa: Vláďa pak ještě studoval zdravotní školu, čínskou medicínu a přírodní léčitelství. Já jsem studovala sociálně kulturní antropologii, práva a pak jsem si ještě udělala genderová studia na Univerzitě Karlově. 

Co vás k tomu vedlo?

Denisa: Celý život mě bavilo číst. Narozdíl od Vládíka jsem se nevěnovala sportu. Lákaly mě informace a humanitní zaměření. Genderová studia mě zaujala už při antropologii a roli hrálo i to, že ten obor bylo možné studovat dálkově. Tím pádem jsem ho mohla zvládnout s prací. Měla jsem schopnost se učit a taky trpělivost. Bavilo mě to. Studovala jsem i proto, že jsem dlouho hledala, co bych v životě chtěla dělat. 

Kdy jste to našla?

Denisa: Hledám pořád. Lákalo mě sociální zaměření, neziskový sektor, ale zároveň jsem věděla, že je potřeba vydělávat peníze. Teď pracuji v advokátní kanceláři. Občas pomáhám svými znalostmi i spolku ALSA, který hodně pomáhá lidem s ALS a jejich blízkým. Do práce chodím každý den, zhruba na šest hodin. Část té doby ale věnuji i vyřizování věcí pro Vládíka. Než jsem měla děti, byla jsem v práci třeba i do devíti do večera. Teď to s péčí o rodinu nejde a mám štěstí, že mi ve firmě vycházejí vstříc. Snažím se vše kombinovat a chodím tam ráda. 

Vladimír: Deniska mě chrání, vyřizuje za mě hodně věcí, včetně třeba mailů a sociálních sítí. Já dřív trávil hodně času na mobilu a teď mám klid. Byl jsem velkou část života svobodný mládenec obklopený krásnými ženami. Tehdy jsem chtěl zaujmout. Ženy, které více zasáhly do mého života, byly všechny velmi inteligentní. Deniska je naprosto úžasná. Ne těmi školami. To je jako s olympijskými medailemi. Z mého pohledu byla v lepším stavu vědomí, než jsem byl v době našeho seznámení sám. Věděl jsem, že je to ta pravá, že mi ukazuje zrcadlo, že jsme byli oba emočně podobní. 

 

Jak to vidíte vy, Deniso?

Denisa: Jsem beran a Vládík je střelec. To jsou obě ohnivá znamení, hodíme se k sobě. Dohromady nám to sedí. Na Vláďovi mě nejvíc zaujalo jeho srdce. Je asi jediný člověk, kterého jsem potkala, který umí rozdávat tolik lásky. Od začátku mě zahrnul láskou, chtěl mi pomáhat, to jsem dlouho nepoznala a moc mě to potěšilo. Naučil mě taky rozdávat lásku, to jsem do té doby moc neuměla.

Vladimír: Deniska mě taky zkrotila. Kde mě posadí, tam mě najde (ukazuje Vláďa na svůj vozíček).

Láska je hodně důležitá i teď, abyste to všechno zvládli...

Denisa: To je to nejdůležitější. Jsou momenty, kdy to nedáváme. V tu chvíli ten, který může trochu více, podpoří toho druhého. Někdy je to v aktivitě, jindy v pasivitě. Než přišla tahle zkouška, tak jsme si mysleli, že pomoc je v aktivitě. Ale velmi často je lepší být pouze k dispozici a připraven pomoci. Někdy, když někdo začne rovnou pomáhat, tak to může být i nepříjemné. Tehdy i ten pozitivní tlak na pacienty může být silný a špatný. Hodně lidí radí a říká, co se má dělat. Ale někdy je důležité i nedělat nic. Nebo přijmout, že je člověk ve stádiu, kdy nemá náplň život a třeba chce i umřít. Je to podobné jako když je někdo v depresi, tak mu taky nepomůžou rady, že by se sebou měl něco dělat. Potřebuje prostě jen čas. 

Říkala jste, že jste nikdy nebyla zvyklá pomáhat a teď pomáháte hodně moc. Čím to?

Nikdo mě to neučil, nikdo mě k tomu nevedl. Jsem z podnikatelské rodiny, takže mi spíše byly vlastní neméně důležité hodnoty hospodaření a investování. K pomáhání jsem se dostala až na vysoké škole a nacházím se v něm i teď, kdy se v rámci našich možností snažíme pomoct ALSE. Jsme ale jen kapička. A i když děláme spoustu aktivit, které nejsou výdělečné, tak se nám to zase vrací jinak. Hodně lidí pomáhá zase nám. Je to jako péče o děti. Co jim dáte, to se vám jednou může vrátit, ale trvá to dlouho. 

 

A jak současnou situaci zvládáte finančně?

Denisa: Sami bychom to nezvládli. Pomáhá nám hodně lidí, přátelé, úžasný a hodně užitečný spolek ALSA, rodina. Na to máme velké štěstí. 

Vladimír: Moje ségra Štěpánka s manželem Petrem s námi třeba jedou na dovolenou, aby nám pomohli. Rodiče za námi jezdí. Synovci s přítelkyněmi a širší rodina pomáhají. Máme velkou podporu přátel. Kvůli egu je těžké přijmout pomoc, nebo to, že se na nás lidé skládají, posílají peníze na charitativní konto. Kamarád Martin Frýdek nás třeba pozval na své padesátiny a my tam přijedeme a na konci zjistíme, že všichni hosté neměli nosit dárek, ale měli nám dát něco, aby nám pomohli. Je to krásné, ale je těžké přijmout, že někam jdu a lidé se na mě sbírají a kolikrát taky nemají moc peněz. O to víc nám to dává sílu zase tu energii předávat v jiné formě – například přednáškami, předáváním zkušeností, setkáními s jinými pacienty. Nevíme, jak to bude dál, to neví nikdo nikdy, ale teď se uživíme a zvládáme to díky lidem kolem. 

Sice vám hodně lidí pomáhá, ale i tak - jak to vůbec zvládáte, Deniso? Není toho na vás někdy příliš, když na vás visí celý chod domácnosti i kompletní péče o Vladimíra?

Denisa: Když toho mám moc, musím ležet, odpočívat. Všichni lidé mají stejné množství času a každý je dobrý v něčem jiném. Nemyslím si, že bych dělala víc než jiní lidé. Rozhodně to není tak, že bychom byli nějací supermani. Někdy to tak může vypadat, ale je důležité vnímat celou realitu. Když točíme dokument o Vládíkovi, tak štábu říkám, ať přijdou ráno, kdy nestíhám a máme toho nad hlavu – snídaně, jít s dětmi na plavání, obstarat Vládíka… nevím, co dřív. To je úplně jiná situace, než když si tu odpoledne chvilku hraju s dětmi, a pak se společně díváme na fotbal v televizi. Hlavní podle nás je, jak se ke každé situaci člověk rozhodne přistupovat. Důležité je také vidět smysl a náplň v tom, co děláme. Nejen, že pomáhám Vládíkovi, ale kolikrát náš příběh může pomoci i ostatním lidem zvládat jiné složité situace. 

Co hezkého jste v poslední době zažili?

Denisa: Toho je víc, třeba benefiční koncert ALSY na konci minulého roku, výlet do Barcelony nebo čas s přáteli na horách. Krásné jsou i víkendy s rodinou, když jsme doma. Hodně hezkých chvil zažíváme se Samuelem a Gabrielem. Mají pořád vtipné hlášky a jak jsou dva, tak je to neustálá energie. Občas se smějeme, když hledáme místo na parkování. Říkáme, kde jsou invalidi, a Gabík místo toho říká „vyndalidi“. Jakože tatínka vyndáme a pak zase zandáme.

Jak vnímáte budoucnost?

Vladimír: Přestal jsem ji úplně řešit. Zajímá mě blízká budoucnost, co bude dneska. Nebo ještě plán na zítra, maximálně na týden, ale víc ne. K ničemu se neupínáme. Plánovat je v pořádku, ale nežít v té budoucnosti. Neřeším, jestli se na něco těším. Užívám si, co je teď. Když něco udělám správně teď, tak budoucnost bude dobrá. Já se chci uzdravit. Když udělám správně každý moment teď, tak to nejde jinak, než abych se uzdravil.

Denisa: Vládík budoucnost neřeší. Oprostil se od času, je mu jedno, jestli je pondělí, úterý nebo sobota, nemusí do práce. Řeší jen, co je teď. Plány dělám já. 

Věříte v uzdravení, přestože se to nikomu s touto nemocí ještě nepodařilo?

Vladimír: Někdo se upíná k lékům a když nejsou, tak to vzdá. Jiný se upne k léčitelům, ale to je pořád vnější pomoc. Za mnou jezdí paní doktorka na akupunkturu, ale nečekám, že mě vyléčí. Ona mě ladí a pomáhá mé duši, aby se tělo uzdravilo. Stejně tak je to s jídlem. Samo o sobě zdravé jídlo nestačí, člověk se musí chtít uzdravit. Záleží na stavu vědomí. Věřím, že moje tělo se dokáže vyléčit. Už několik měsíců se probouzím s tím, že moje tělo se kousek po kousku zlepšuje. První věc, kterou by si měl nemocný člověk uvědomit je, že nemusí nic. Jenže naše společnost je nastavená na výkon. Když někdo nic nedělá, tak je vnímaný špatně. I maminky na mateřské jsou vnímány špatně.

Denisa: Vládík dlouho neměl náplň života, protože všechno, co dosud dělal, už kvůli nemoci nemohl. Cvičit jógu, karate, masírovat. A říkal, že se nechtěl uzdravit. Kdyby někdo přišel, že ho umí uzdravit, tak by nechtěl, protože by zase musel skočit do stejného režimu. Od něj se potřeboval posunout, neměl nový plán. 

Všechno se to tedy vrací k té práci. Kdybyste věděl, co byste dělal, tak byste se mohl uzdravit?

Denisa: Myslím, že už se nachází, že hodně lidem pomáhá už jen tím, že si s nimi povídá, poslouchá je, sdílí svou životní zkušenost. Předtím víc pomáhal po fyzické stránce, teď to dělá po té duševní. 

Vladimír: Cítím, že najít náplň a smysl života pomůže. 

 

Jak vnímáte budoucnost vy, Deniso?

Denisa: Svou budoucnost přizpůsobuji aktuální situaci a rodině. Kdybychom byli v jiné situaci, tak bych chtěla další dítě. Většinou mám nějaké obavy, i proto jsem vystudovala školy, protože co bych jinak dělala. Celý život jsem měla z něčeho strach. Teď se ho naopak snažím zbavit, ale je to těžké. V současné situaci ani jinou možnost nemám. Nemůžu se bát nebo upínat k plánu. Co se stane, když tu Vláďa nebude? Co bude, když budeme bez peněz a nebudu moci chodit do práce? Co když budou kluci nemocní? Je takových věcí, co by mohlo být, že jsem ty strachy musela pustit. A zjišťuji, že to bez nich jde. 

Vladimír: Já jsem ze sportu, bojových umění i fotbalu, uměl strach využít a dobře s ním pracovat, takže já se nebojím. Tím se i s Deniskou doplňujeme. Já jsem magor, co nemá strach, a Deniska díky tomu získává rovnováhu a zároveň mě uzemňuje. Jsme silný tým! 

Podívejte se na www.zsalsa.cz

 

OSOBNOSTI