Příběh JOSEFA

Josef (58 let)

Jmenuji se Josef a můj život se proměnil před třemi lety. Až do té doby jsem byl aktivní pětapadesátník, který naplno pracoval, sportoval a žil. Na podzim roku 2019 se mi začal svět obracet naruby a všechno se změnilo. Z ničeho nic jsem začal zakopávat, přišly nevysvětlitelné pády a opouštěly mne síly. Všechno, co jsem doposud hravě zvládal, najednou nešlo a bylo toho na mne moc. Po půl roce obcházení všech možných ordinací jsem byl hospitalizován na neurologickém oddělení Nemocnice Blansko, kde mi prakticky na mé narozeniny sdělili šokující diagnózu – je to ALS. Tehdy jsem ještě zvládl chůzi, byť s trekovými hůlkami a z posledních sil jsem zašel za dcerou do porodnice, abych se potěšil s čerstvě narozeným vnoučkem. Cesta od auta k výtahu a pak na pokoj však pro mne už představovala výstup na Everest. Během tří měsíců jsem se ocitl na vozíku, zhoršovala se moje mluva a s obtížemi jsem se sám najedl. Dnes se nacházím ve stavu celotělové paralýzy, kdy jsem plně závislý na fyzické pomoci druhé osoby. Pečuje o mne moje přítelkyně Katka a to v režimu 24/7. Během těch tří let se nejenom mně, ale i jí obrátil svět vzhůru nohama.

 

Katka (46 let)

Josef byl vždy neuvěřitelně živý a pracovitý. Říkávala jsem: „Pepi rovná se práce všeho druhu.“ Sportoval, běhal půlmaratony, jezdil na kole a denně pomáhal  s  péčí o moje dvě děti – 17 a 9 let. Dnes se s Pepim dorozumíváme pouze očima, protože není schopen jiné komunikace. Naše „hovory“ probíhají pres oční lištu a program Grid, na které nás navedla nadace ALSA. Záleží mi na tom, abych mohla o Pepiho pečovat v domácím prostředí. Ráda bych občasným odpočinkem nabyla nových sil a k tomu potřebuji lidskou pomoc: pečovatelku či pečovatele, který by mne u Pepiho odborně a spolehlivě zastoupil. Finance ze sbírky by nám umožnily takového člověka najít a zaplatit.

SBÍRKA:zhttps://www.donio.cz/pomoc-pro-josefa

Petr a Petra, Tomáš a Lenka (dcera a zeť; syn a snacha)

Příběh lidských tragédií je dennodenně kolem nás prakticky všude. O to více si toho začnete všímat, když se něco podobného odehraje ve Vaší vlastní rodině, kde vše najednou vnímáte jakoby dvojnásob. O to hůř, když není v mentálních a ani fyzických silách vlastnímu tátovi adekvátně pomoci, protože bydlíte stovky kilometrů daleko a nebo jste jen plně zaměstnáni starostí o malé čiperné děti, které jsou ve své podstatě taktéž plně závislé na Vaši péči 24/7. V loňském roce jsme zkoušeli zkombinovat péči o malé dítě a o tátu, ale velmi rychle jsme zjistili, že jsou naše možnosti velmi limitované a nejsme schopni poskytnout tolik potřebnou odpovídající péči. Proto bychom byli rádi, kdyby se podařilo zajistit finanční podporu, která by tátovi zjednodušila tuto těžkou životní zkoušku a Katce pomohla načerpat dostatek nových sil pro jejich další příběh.

 

Kamarád Josefa a Katky

Kateřinu a Pepiho jsem poznal před třemi a půl lety jako zamilovaný pár plný budoucích plánů. Začali společně stavět dům a jejich život vypadal jako jedna velká radost. Jen jsem si tehdy všiml, že Pepi má problémy s chůzí a stěžuje si na únavu. Zhruba po dvou a půl letech jsem je uviděl znovu, když jsem přijel do jejich právě dokončeného nového domu. Nemohl jsem uvěřit: zdravý silný chlap, sportovec, který běhá závody a je zvyklý pracovat naplno, seděl na kolečkovém křesle, neschopen zvednout ruku na pozdrav. Nikdo si nedovede představit, jaké to je být neschopen hnout jakoukoliv částí těla a samotné dýchání čí polykání je výkon, po kterém musí přijít odpočinek. Jsou věci, které děláme zcela automaticky a neuvědomujeme si komfort, který nám přináší. Poposednutí si, ohnutí ruky nebo nohy, poškrábání se, narovnání se a nebo odehnání mouchy, která si na nás sedla. Nic z toho teď Pepi není schopen bez pomoci udělat. Znamená to nejen, že je třeba Pepiho krmit, zvedat jeho těžké bezvládné tělo z křesla na postel a složitě ukládat zpět na křeslo, masírovat a protahovat svaly, polohovat ruce a nohy, hlídat bezpečnou a pohodlnou polohu hlavy, ale také několikrát za noc k němu vstát a změnit polohu těla. Protože zkuste bez hnutí ležet celou noc v jedné pozici. Tohle by bylo dost i pro celý tým ošetřovatelek a Katka to už tři roky dělá každý den sama. Takový nápor se nedá vydržet dlouho a Kateřina potřebuje pomoc, na kterou se vzhledem k tomu, že nemůže chodit do práce, nedostává financí. Moc bych jim to přál.

Josef a Katka

Náš společný den je každý jiný. Procházíme pocity obrovské tíhy a omezení, vyčerpání a zoufalství, ale také naděje a radosti z maličkostí. A tak se oba učíme vybalancovat tyto stavy psychiky, mysli a fyzických možností nás obou, abychom se maximálně přiblížili „obyčejnému“ životu, který se tak stává vzácným darem. Finance ze sbírky by nám tak pomohly se tomuto našemu společnému snu alespoň přiblížit.

 

OSOBNOSTI