10.6.2023 Prague city swim - TZ

11/06/2023 - 11:00

Rekordní částka pro pacienty s ALS díky plavání. Podporu vyjádřili i známé osobnosti

 

Ani mraky a ledová Vltava neodradily na 200 otužilých sportovců od účasti na charitativní plavecké akci Prague City Swim. Tu zorganizoval už popáté spolek Alsa na podporu pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou. Akci svou přítomností podpořila i řada známých osobností, mezi nimi i Daniela Písařovicová, Vojtěch Kotek nebo David Kraus. Díky hojné účasti i podpoře partnerů se povedla vybrat na pomoc s ALS rekordní částka převyšující 800 000 korun.

 

„My jsme jen takové chodící billboardy, aby se o ALS více zajímala média i veřejnost. Skuteční hrdinové jsou tady pacienti, kteří se s tou zákeřnou nemocí strašně statečně perou,“ popsal s úsměvem David Kraus, který na akci strávil skoro celý den i se svou maminkou Janou Krausovou. Sám do Vltavy ale nakonec neskočil. „Plavání miluju, ale večer mám koncert, tak nechci v té ledové vodě pokoušet hlasivky,“ vysvětlil český zpěvák.

 

Teplota Vltavy jen těsně překročila 16 stupňů, přesto byli hned v úvodu akce všichni účastníci svědkem dojemné události. Jeden z nemocných pacientů, Jiří Lupoměch, který trpí ALS přes dva roky a již nemůže hýbat horními končetinami, se rozhodl závod na 1600 metrů sám uplavat s pomocí ploutví. Když při bouřlivém potlesku doplaval do cíle, nevypadal ani, že by se příliš zadýchal. „Ani to nebylo moc náročné, víc se zapotili přátelé, kteří plavali pro jistotu se mnou,“ smál se Jiří Lupoměch, který sportuje celý život a ani zákeřná diagnóza ho nezastavila. Ve vodě se mohl setkat i s olympioničkou Simonou Kubovou, která v závodě doplavala na druhém místě. Ze břehu podporovali účastníky také další čeští reprezentanti v plavání Ondřej Gemov a Tomáš Franta.

 

Jednou z patronek závodu byla Daniela Písařovicová, která spolek Alsa dlouhodobě podporuje. „Já jsem takový Hujer, někdy před 7 lety jsem se holkám v Alse sama ozvala s prosbou o spolupráci, protože mě velmi zaujal rozhovor, který s ředitelkou Alsy, Evou Bezuchovou, vedla kamarádka Linda Bartošová,“ vysvětlila svou podporu Písařovicová. Díky letité spolupráci ji tak pojí velké přátelství s pacientem Vladimírem Mikulášem, se kterým se na akci opět setkali. Nově se k podporujícím osobnostem přidal i herec Vojtěch Kotek. Ten na Prague City Swim dorazil s celou rodinou. „O Alse vím od své manželky, těším se na spolupráci. Zatím se rozkoukávám a podpořím pacienty alespoň svou přítomností,“ řekl Kotek. V zázemí se setkal s herečkou Danou Morávkovou a modelkou Danielou Peštovou. I ony dorazily podpořit pacienty.

 

Akce se letos přesunula na nové místo v prostorách Yacht Clubu Cere a během osmi plaveckých vln a závodu týmů na megaboardech se podařila vybrat rekordní částka. „Vybrali jsme 805 116 korun, ještě to možná o něco naroste, protože nám stále přichází finance od drobných dárců přímo na účet organizace. Moc si této podpory vážíme, ALS je velmi obávaná nemoc i v řadách odborníků a sehnat pro pacienty kvalitní péči je v Česku těžké,“ popsala ředitelka Prague City Swim Tereza Koucká. Peníze budou rozděleny částečně mezi 8 pacientů, kteří byli ambasadory akce, částečně mezi všechny ostatní pacienty a také na nákup zdravotních pomůcek pro usnadnění péče. 

 

Prague City Swim se těší velké podpoře partnerů, kteří jsou pro fungování spolku Alsa klíčoví. „Fascinuje mě tým žen, které Alsu řidí a dělají to skvěle. Spolupráce je pro nás smysluplná, o to víc právě se sportovní akcí. Jsme zvyklí podporovat sportovce a podporujeme ve sportu i naše zaměstnance. V první vlně jsme jich měli šest, kteří plavali na podporu Jiřího Lupoměcha,“ řekl Tomáš Drbal, technický ředitel společnosti BTL, která se specializuje na rehabilitační pomůcky a je jedním z partnerů Alsy už dva roky.

 

ALS HELP LINE

Telefonní linka pro pacienty s ALS

  • potřebujete poradit?
  • konzultovat terapii a pomůcky?
  • potřebujete nasměrovat?
Volejte každé úterý a pátek mezi 8 a 11hod.

tel.: +420 730 875 973

 

Jak pomoci?

Pošli DMS na tel. 87 777 ve tvaru:

DMS TRV ALS 30

DMS TRV ALS 60

DMS TRV ALS 90

Platbou na účet 5001495992/0300

BIC: CEKOCZPP 
IBAN: CZ67 0300 0000 0002 6411 9697 
 

Nakupuj na našem eshopu

OSOBNOSTI