Rozhovor s naší patronkou Danielou Peštovou

Z Fashion weeku běžela Daniela Peštová rovnou na akci pro pacienty s ALS

Napsal: Mirek Čepický

Když by Daniela Peštová řekla, že v den prestižní módní akce Fashion week pracovala do půlnoci, nikoho by asi nenapadlo, že pomáhala připravovat zázemí pro charitativní plavecký závod. Navíc ne ledajaký. Šlo o první ročník Prague City Swim, který v září 2019 uspořádal spolek ALSA na pomoc pacientům s nemocí ALS. Letos byla Daniela na stejné akci znovu. Společně se svou dcerou pomáhala celý den při registraci plavců, ale i závodníků na paddle boardech. 

Proč jste se rozhodla ALSu a nemocné s ALS podporovat?

Holky z ALSy jsem potkala přes svého muže před několika lety. Už tenkrát jsem jim řekla, že jim ráda pomůžu. Přijde mi, že hrstka lidí z ALSy dělá neskutečnou práci a jako jediní v České republice takto uceleně pomáhají pacientům s ALS a jejich rodinám. To obdivuju a když můžu, ráda jim pomůžu. Byla jsem tu už loni.

 

S čím jste tehdy pomáhala?

Tahala jsem bannery, připravovala a nosila balíčky pro závodníky, stavěla zábrany, prostě všechno, co bylo zapotřebí. Končil Fashion week a z Pařížské jsem utíkala rovnou na Střelecký ostrov. Jsou to dva různé světy. Loni to byl velký masakr, byli jsme tu do půlnoci. Běhali jsme z jedné strany ostrova na druhou, bylo to fakt náročné. Nemohla jsem ale pak přijít na samotný závod, protože jsem ten den odjížděla. Tak jsem ráda, že tu můžu být letos. 

Jakou tu máte roli?

Od rána jsem s dcerou a dalšími lidmi na registraci, skenuju QR kódy, dávám balíčky závodníkům. Máme dobrý systém, vše je digitalizované, takže to šlo celý den plynule.

Jak vnímáte atmosféru závodu?

Nejsem moc dobrá plavkyně, takže obdivuju každého, kdo se do řeky vrhne. Obzvlášť ta děcka. Byla jsem se na ostrově krátce před chvilkou projít. Teď už je u vchodu klid, všichni zaregistrovaní, tak to jde. Je tu pohoda. Je znát, že lidi vědí, proč sem jdou a co podporují. Je cítit, že jsou tu všichni přátelští a vytvořili společně super atmosféru. 

 

Zmínila jste, že vás k ALSe přivedl váš muž, Pavol Habera. Jak se o ALS a ALSE dozvěděl on?

Byl zpívat na akci pro Mariána Čišovského, fotbalisty, který na ALS nedávno zemřel. Akci tehdy pořádali Mariánovi kamarádi. Já přišla jako doprovod. 

Jste v kontaktu přímo s ALS pacienty?

Poprvé jsem před třemi roky poznala Vladimíra Mikuláše. Pak postupně přes ALSu a její akce další pacienty. Jedna moje známá je taky dlouholetá pacientka s ALS. 

Komu ještě pomáháte?

V minulosti jsem podpořila charitativní akce svých kolegyň, jako třeba Terezy Maxové nebo Petry Němcové. V současnosti pomáhám hlavně ALSe. Teď to vypadá, že budu trávit víc času v Česku, tak věřím, že budu pomáhat i víc.  

 

OSOBNOSTI