Otec dvou malých dětí onemocněl ALS. Rozhodl se pro asistovanou sebevraždu

13/06/2021 - 11:00

Z mladého sportovce a vysokoškolsky vzdělaného otce dvou dětí se během roku a půl stal člověk závislý na pomoci druhých. V únoru loňského roku sdělil lékař dnes 37letému Martinovi a jeho ženě Markétě hrůznou diagnózu: nevyléčitelnou nemoc ALS. Zdravotní stav se Martinovi rapidně horšil, dnes už nechodí, ochabuje mu svalstvo, sám se ani nenapije. Proto se rozhodl k radikálnímu řešení. Chce svůj život ukončit.

Ke konci roku 2019 se u Martina Přecechtěla začaly objevovat první příznaky zákeřné nemoci. Vše ale začalo zlehka, nenápadně. Nejdříve hůře vyslovoval, když přišel večer domů unavený z práce. Postupem času už to bylo ale více časté a dělo se to i přes den, kdy nebyl unavený. To byl pro mladý manželský pár impuls k návštěvě lékaře.

„Od neurologa jsme se po několika vyšetřeních, která byla všechna negativní, dozvěděli loni v únoru tuto diagnózu. Věděli jsme, co to znamená. Asi měsíc předtím, než nám to lékař sdělil, jsme to hledali na internetu. Stejně to byl ale šok, hlavně pro Martina, nechtěl si to připustit. Bylo to hodně emotivní,“ říká Martinova manželka Markéta.

Minulý rok v létě začal mít Martin problémy i s chůzí. Postupně se jeho stav zhoršoval až do fáze, kdy se nemůže pořádně najíst ani napít, s řečí mu pomáhá speciální software. Je kompletně odkázaný na pomoc druhých.

Před smrtí chce vybrat peníze pro rodinu

Martinův stav je pro něj o to těžší, že má vedle sebe mladou manželku a dvě malé děti. Původně se snažil zapojit do některé klinické studie ALS, k výzkumu českému ani zahraničnímu se ale nedostal. Následně proto začal uvažovat o eutanázii.

Více na www.novinky.cz

ALS HELP LINE

Telefonní linka pro pacienty s ALS

  • potřebujete poradit?
  • konzultovat terapii a pomůcky?
  • potřebujete nasměrovat?
Volejte každé úterý a pátek mezi 8 a 11hod.

tel.: +420 730 875 973

 

Jak pomoci?

Pošli DMS na tel. 87 777 ve tvaru:

DMS TRV ALS 30

DMS TRV ALS 60

DMS TRV ALS 90

Platbou na účet 5001495992/0300

BIC: CEKOCZPP 
IBAN: CZ67 0300 0000 0002 6411 9697 
 

Nakupuj na našem eshopu

OSOBNOSTI