Kalendář pro rok 2021

08/07/2020 - 14:00

Osobnosti, jež propůjčily svou tvář spolku ALSA, z. s., který se jako jediný v České republice stará o lidi s amyotrofickou laterální sklerózou, se letos již po čtvrté sešly, aby nafotily charitativní kalendář. Peníze získané z prodeje kalendáře poputují pacientům s nevyléčitelnou nemocí ALS, o které se spolek stará. Focení je letos poprvé pod taktovkou fotografky Alžběty Jungrové. Zapózují jí Thom Artway, Simona Baumrtová Kubová, Annamaria D’almeida, Kazma Kazmitch, Berenika Kohoutová, Jana Krausová, David Kraus, Taťjana Medvecká, Patricie Pagáčová, Kateřina Pechová, Peter Pecha, Daniela Písařovicová a Jana Plodková.

Boj s ALS je lítý. Pacientům zbývá jen pár let života, proto se organizace snaží, aby jim i tento krátký čas co nejvíce zpříjemnila a zajistila jim důstojný život. Jedním ze způsobů, kterým pomáhá, je právě focení charitativního kalendáře, jehož se pacienti sice přímo neúčastní, ale výdělek z něj jde přímo na péči o ně. Mnohé tváře se v kalendáři neocitnou poprvé. David Kraus s ALSOU spolupracuje již dlouho, několik focení už má za sebou. „ALSA je moje srdeční záležitost. Myslím, že nejenom pro mě jsou osudy pacientů velmi zavazující. Tahle nadace je strašně důležitá už jenom z toho důvodu, aby pacienti cítili, že se pro ně něco dělá a že mají kam zajít nebo zavolat. Je pro mě veliká čest být toho součástí, “ komentoval svou dlouhodobou spolupráci David Kraus. 

Není sám z rodiny, kdo spolku pomáhá – Jana Krausová se zapojila také. „Maminku si vybrala nadace ALSA a já nebyl vůbec proti. Je hezké podporovat tuhle nadaci společně. Rozšiřovat řady bychom měli už jenom proto, aby se o ALSE díky známým tvářím dozvědělo co nejvíce lidí, kteří nás třeba podpoří, “ řekl David Kraus. „Že David s ALSOU spolupracuje, jsem věděla už dlouho. Občas mě bral na jejich akce a zúčastnila jsem se jednoho z rekondičních pobytů v Krkonoších, což mě s celým spolkem sblížilo ještě více. Když mě proto ALSA oslovila, zda bych se také nechtěla podílet na propagaci organizace, byla jsem poctěná,“ doplnila Jana Krausová.

Kalendář oblékl nový háv – letos ho měla poprvé na starosti fotografka Alžběta Jungrová. Těžiště její práce leží v reportážní a dokumentární fotografii, za kterou získala ocenění jako cenu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky nebo čestné uznání Czech Press Photo. Právě zkušenosti s mezními situacemi života jí pomohly vytvořit koncept kalendáře, který ohleduplně upozorňuje na smrtelnou chorobu.  „Vidím podobnost mezi prací pro ALSU a mými předchozími projekty v krizových oblastech – nezáleží na tom, zda jste ve válečné zóně, v uprchlickém táboře, nebo bojujete se závažnou nemocí. Člověk se v takové chvíli ocitá na hraně, musí se naučit fungovat v novém módu, život se mu obrátí naruby. Myslím si, že když máme možnost někomu v takové fatální situaci pomoct, neměli bychom váhat,“  komentovala svou spolupráci s ALSOU Alžběta Jungrová. 

Ke spolupráci se spolkem se s radostí vrací i Patricie Pagáčová. „S ALSOU spolupracuju moc ráda, protože jsem nadšená ze zapálení, se kterým tým ALSY všechno dělá. Mám radost z toho, čeho všeho už byli schopní dosáhnout. Jsou pro mě neskutečnou inspirací,“ svěřila se. Své uznání vyjádřila i Jana Plodková. „Mám ráda celý tým a především obdivuji s jakou vervou a láskou se snaží udělat maximum pro pacienty s ALS.“

Jako každý rok by měl v prosinci následovat i křest kalendáře, který se koná v rámci benefičního koncertu Společně proti bezmoci. Jak situace bude vypadat a zda se akce uskuteční, si nikdo netroufá odhadovat. Monika Kekrtová, projektová manažerka organizace, na celou situaci ale nahlíží pozitivně. „Pro každého tato doba nese komplikace a nepříjemnosti. Nevyhnulo se to ani ALSE. Museli jsme zrušit výjezdy za pacienty, osvětové akce, golfová setkání. Musím říct, že nám to ale i přineslo nové zážitky a zkušenosti. Nově teď školíme především online a díky skvělým dárcům jsme získali ochranné pomůcky, které jsme nejen rozdali našim pacientům, ale díky nim i opět vyrážíme za pacienty domů. Vážíme si pomoci všech,“ řekla Monika Kekrtová.

Kalendář není ani zdaleka jediný způsob, jak se ALSA snaží dostat informace o ALS do povědomí veřejnosti. Jaké další akce pořádá a jak případně můžete do pomoci zapojit i vy najdete na: https://www.zsalsa.cz/cs

ALS HELP LINE

Telefonní linka pro pacienty s ALS

  • potřebujete poradit?
  • konzultovat terapii a pomůcky?
  • potřebujete nasměrovat?
Volejte každé úterý a pátek mezi 8 a 11hod.

tel.: +420 730 875 973

 

Jak pomoci?

Pošli DMS na tel. 87 777 ve tvaru:

DMS TRV ALS 30

DMS TRV ALS 60

DMS TRV ALS 90

Platbou na účet 5001495992/0300

BIC: CEKOCZPP 
IBAN: CZ67 0300 0000 0002 6411 9697 
 

Nakupuj na našem eshopu

OSOBNOSTI