ALS film míři do Brna - 25 a 27.3.2023

27/03/2023 - 15:00

Naděje až do konce. Úspěšný dokument o nevyléčitelné nemoci se chystá do Brna!

Jeden den zvednete hrnek čaje a druhý den už ne. A pak už nikdy. Časosběrný dokument Naděje až do konce jako první na světě mapuje 4 roky života pacientů trpících amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Nevyléčitelnou nemocí, která během 2–5 let připraví pacienta o schopnost pohybu a nakonec i o život. Dokument slavil první úspěchy při premiéře na karlovarském filmovém festivalu a následně v pražském kině Světozor. Nyní se chystá i do Brna. Představí se 25. března v Kině Art v rámci festivalu Jeden svět. Následné debaty se zúčastní i rebelka Jára, jedna z hlavních hrdinek.

Na premiéře filmu během karlovarského festivalu se při promítání sešla řada známých osobností - modelka Daniela Peštová, zpěvák David Kraus, herečky Patricie Pagáčová nebo Dana Morávková. Ti všichni dlouhodobě podporují spolek ALSA, který se jako jediný v ČR o pacienty s touto diagnózou stará a je také odborným garantem natáčení. Hlavní hrdiny filmu můžeme vidět v různých životních situacích, které se s postupující nemocí stávají náročnější a celá rodina i blízcí se musí neustále přizpůsobovat. Jejich mysl stále funguje na 100 %, ale jejich fyzické možnosti nemoc ALS postupně požírá, až jednoho dne skončí na nule.  Ani přes to ale neztrácejí naději a ani smysl pro humor.

Bála jsem se, že celý film probrečím, že to bude depka. Nebyla. Je to dokument, který není jen o nemoci, pro mě je to film o lásce. O lásce k sobě, o lásce k ostatním a o lidské síle,“ shrnula své dojmy Daniela Peštová. „Když film skončil, slzám jsem se neubránila. Nejvíc mě dojala ta neskutečná obětavost ze strany partnerů a odhodlání všech se té nemoci nepoddávat,“ doplnila Peštová. Dokument vidělo už přes 2500 diváků ve 23 městech a v Olomouci ho už nyní používají vysoké školy jako výukový materiál. Na úspěch filmu poukazuje i zvyšující se zájem dobrovolníků a odborného personálu, kteří se do péče o pacienty s ALS chtějí zapojit.

Hrdiny filmu vytipoval spolek ALSA: Jsou čtyři: bývalý masér české fotbalové reprezentace a táta hyperaktivních dvojčat Vláďa, kuchařka, snowboardistka a rebelka Jára, mladý kadeřník Tomáš a laborantka Alenka. Všichni před několika lety odešli z neurologie s diagnózou, která jim a jejich blízkým od základu změnila život.

„Jsou to lidé, s nimiž máme bližší vztahy. Průběh onemocnění i to, jak se s ní vyrovnávají, je různý. Navíc pocházejí z různých míst a vrstev. Díky tomu můžeme vidět i odlišné možnosti péče, které mají pacienti v Praze a mimo ni,“ vysvětluje ředitelka spolku ALSA Eva Bezuchová.

Koproducentem filmu je Česká televize, která premiéru chystá v květnu na ČT2. Náročný snímek by nemohl vzniknout bez osvícených donátorů. Jeho vznik významně finančně podpořila soukromá dárkyně Jana Milerová a společnost BTL Zdravotnická technika, a.s. Generálním partnerem filmu je společnost Fortuna. Ke vzniku finální podoby snímku významně přispěli i soukromí dárci prostřednictvím platformy HitHit, kteří shromáždili 502 707 Kč, plných 113 % původně vyhlášené částky. 

ALS HELP LINE

Telefonní linka pro pacienty s ALS

  • potřebujete poradit?
  • konzultovat terapii a pomůcky?
  • potřebujete nasměrovat?
Volejte každé úterý a pátek mezi 8 a 11hod.

tel.: +420 730 875 973

 

Jak pomoci?

Pošli DMS na tel. 87 777 ve tvaru:

DMS TRV ALS 30

DMS TRV ALS 60

DMS TRV ALS 90

Platbou na účet 5001495992/0300

BIC: CEKOCZPP 
IBAN: CZ67 0300 0000 0002 6411 9697 
 

Nakupuj na našem eshopu

OSOBNOSTI